Dudak Dolgusu Nedir?

Dudaklar hepimiz için çok önemli özellikle kadınlar şekilli hacimli ve diri dudaklara sahip olmak istiyorlar. Dudak dolgusu da son yıllarda çok popüler bir uygulama

Dudak dolgusu aslında ifade bence çok başarılı değil, dudak şekillendirme ya da dudak rejuvenasyonu demek bence daha doğru olur. Evet bir miktar dolgulama uyguluyoruz ama aslında dudağın kaybolan formunu geri kazandırmaya çalışıyoruz. Bu birkaç tekniğin bir arada kullanılmasıyla daha güzel oluyor. Burada önemli olan tabi ki dudağın cildi de mukozanın yenilenmesi, mukozanın sağlığına kavuşması ve kaybedilen hacmin geri kazanılmasında bu çapraz bağlı hyaluronik asit dediğimiz dolgu malzemelerinden faydalanıyoruz. Dudağın yeniden şekillendirilmesinde; kişinin orijinal dudak yapısı da çok önemli. Farklı farklı dudak biçimlerinin isimleri var. Hastalar bize Russian lips denen Rus dudağı talebiyle ya da French lips denen Fransız dudağı talebiyle gelebilir ama her dudak formu kişiye bence özel olmalı. Orjinaline sadık kalınarak yapılacak bir restorasyon işlemi yeniden form kazandırma işlemi kişinin orjinal yüz ifadesini bozmayacaktır ve dışarıdan bakıldığında, dudakların dolgulu olduğunu bence anlaşılmaması daha güzel olan. Eskişehir dudak dolgusunda kullandığımız materyal genellikle bir sene bir buçuk sene kalıcılığı olan bir hyaluronik asittir. Ama çok daha sert ürünler kullanıldığını da görüyoruz. Bu şekilde yapıldığında evet belki süre uzatılabilir ama dudağın orjinaldeki yumuşaklığından vazgeçilmesi gerekiyor, ben bunu da çok sağlıklı bulmuyorum. Kişinin konuşurken dudak kıvrımlarının belirgin olacağı şekilde o yumuşaklıkta bir dolgu ürünü bence tercih edilmelidir. Tabi bu şekilde yumuşak ürün tercih edildiğinde bu süre bazen 8-10 ay bazen 1 sene şeklinde kısalabilir.

Dudak Dolgusunda Ağrı ve Acı Derecesi Nedir?

Yani dudaklar hepimiz için çok önemli özellikle kadınlar şekilli hacimli ve diri dudaklara sahip olmak istiyorlar. Dudak dolgusu da son yıllarda çok popüler bir uygulama ama ağrıdan korkuyoruz hepimiz. Dudak mukoza olduğu için aslında uyuşması en kolay bölgelerden biridir. Uygulayacağımız lokal anestezi kremin streç filmle kaplanarak 10-15 dakika bekletilmesi ağrı duyusunu neredeyse %80 oranında azaltmaktadır. O yüzden uygulamada kısa sürdüğünü de düşünecek olursak 10-15 dakikanın içinde tamamlanacak bu uygulamada lokal anestezide %90 geçerli ama çok ağrıdan endişe eden hastalarımızda, ağız içinden de uyuşturma işlemi yapılarak tamamen dudakta hiçbir ağrı hissi olmayacak şekilde de işlem yapma şansımız var.

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu sonrasında dikkat edilecekler, öncelikle bir hafta öpüşmek yok diyoruz, öpüşme yasağı koyuyoruz hastalara. Çok sıcak içecek tüketilmesi, alkol alınması da istemediğimiz durumlar arasında. Ortalama 2-3 gün dudaklarda uygulanan materyalin yapısına da bağlı olacak şekilde ödem yani şişlik olabilir. Normalde olacağından daha şiş dudağa sahip olursunuz ilk 2-3 gün bu sizi korkutmasın. Sonrasında bu ödem kaybolduğunda dudaklarınız normal hacmine geri döner. Bir de dudakla ilgili uçuk problemi olan hastalar için bir ufak dikkat edilmesi gereken husus var. Bunu mutlaka hekiminize dudak dolgusu öncesinde belirtin. Eğer kişide çok sık uçuk çıkma problemi varsa dolgu uygulaması uçuğu tetikleyebilir. Biz bununla ilgili bir tedbir alıyoruz uçuk önleyici ilaçlarımız var. Kişiden bu ilaçları iki üç gün kullanmasını istiyoruz.

Dudak Dolgusu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusu, yumuşak dolgular tercih edilmeli bence o zaman 8-12 ay aralığındadır kullanma süresi ama ilk dolgunuz bittiğinde tekrar yaptırdığınızda İkinci dolgunun süresi biraz daha uzun olabilir. 1.1.5 yıl kadar kullanabilirsiniz. Üçüncü yapıldığında biraz daha da uzun kalacaktır. Gitgide dudağımızdaki form da hekimin oluşturmayı istediği şekilde daha güzel biçimde şekillenir.

Dudak Dolgusu Ücreti Nedir?

Dudak dolgusunda kişinin talep ettiği dudak hacmine göre, kişinin dudak yapısına, diş yapısına göre, yaşına göre, kullandığımız miktarlar ve seçtiğimiz ürünün yapısı biraz değişebilir. Bu maliyeti belirleyen faktörlerden birisi de budur. Hani bir enjektör ve iki enjektör üç enjektöre kadar çıktığımız vakalar oluyor ama ben genellikle aynı seansta bir enjektörden fazlasını uygulamıyorum. Kişiyi de bence bu şekilde daha sağlıklı olduğu için bilgilendiriyorum. İstediğimiz dudak görüntüsüne
dudak hacmine ulaşmak için belki 3-6 ayda bir görüşmemiz gerekecek şeklinde söylüyoruz. Birinci enjektör yapıldıktan sonra 1.5- 2 ay bekliyoruz. Gerekirse ikinci enjektör, bir 2-3 ay sonra da gerekirse üçüncü enjektörü uyguluyoruz. Hem bu şekilde daha sağlıklı hem hastanın kendi görüntüsüne alışması için de yeterli bir zaman olmuş oluyor. Hem de yaptığımız işlem daha maliyetine göre uzun süreceği için daha tatmin edici olabilir. Eskişehir dudak dolgusu için kliniğimizden detaylı bilgiye ulaşabilirisniz. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x