8 Soruda Lazer Epilasyon

8 SORUDA LAZER EPİLASYON

"Yaz ya da kış olması fark etmez, istenmeyen tüyler bir kadının canını sıkar. İstenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtularak, tüm mevsimleri rahat geçirmenin en hızlı ve sağlıklı yolu ise lazer epilasyon" diye konuşan Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu, bunun aynı zamanda oldukça güvenli bir yöntem olduğunu söyledi.

Lazer epilasyonun tüm dünyada yaklaşık 20 yıldır uygulanmasa da, çoğu kişinin aklında hala güvenilir bir yöntem olup olmadığına yönelik kuşkular bulunduğuna değinen Dr. Çamurlu "Oysa lazer epilasyonda, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökünü üreten kesecikleri tahrip eden ışın demeti vücutta herhangi bir atık madde bırakmıyor.

Bu özelliği nedeniyle de, hijyenik bir hastane veya merkez ortamında, konusunda uzman bir doktor veya doktor denetiminde yapıldığı takdirde oldukça güvenli bir yöntem" diye konuştu.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu, "Lazer, genel anlamıyla tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık anlamına geliyor. Etkisini de şu şekilde gösteriyor; kıl köklerindeki melanin adı verdiğimiz renkli pigmenti tanıyarak, ısı enerjisine dönüşüyor ve kıl kökünü tahrip ediyor" dedi.

Lazer Epilasyon nasıl uygulandığını anlatan Dr. Çamurlu, şunları aktardı: "Önce alan temizleniyor, ardından bu alandaki tüyler kısaltılarak lazerle taranıyor. Lazer enerjisi deriden geçip kıl folikülündeki pigment tarafından emiliyor. Saniyeden kısa süre içinde tedavi edilen kıl folikülleri etkisiz hale getiriliyor. Alanın genişliğine bağlı olarak tedavinin süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Tüyler de 2-3 gün içinde kendiliğinden dökülüyor." Lazer epilasyonun, geleneksel yöntemlere göre üstün yönlerini de açıklayan Dr. Çamurlu, "Lazer epilasyon çok daha kısa sürmesi ve kıyaslanamayacak kadar daha güçlü olmasından dolayı tercih ediliyor. Epilasyonun kalıcı olması, yok denecek kadar az acı vermesi ve kısa sürede geniş alanların taranabilmesi bu yöntemin diğer üstünlüklerini oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Kurallara uygun yapılan hiçbir lazer türünün kötü sonuçlara yol açmadığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu "Ancak olumsuz bir tablonun ortaya çıkmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle kullanılan lazer cihazı ve türü araştırılmalı. Herkesin kıl ve ten tipi farklı. Bu yüzden tipe göre uygun olan lazer cihazları bulunuyor. Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerler doğru belirlenmeli. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak doğru enerji tespit edilmeli.

Bu belirleme aşamasında, bir dermatoloji uzmanının karar vermesi çok önemli. Dolayısıyla mutlaka dermatoloji uzmanı veya onun kontrolünde çalışan bir uzman ve hijyene verdiği önemle de ön plana çıkan özel hastaneler ile klinikler tercih edilmeli. Bunların yanı sıra cildin güneşten korunması da şart" dedi.

Lazer epilasyon güneşten koruyucu kremler düzenli kullanıldığı sürece, her mevsim yapılabildiğini kaydeden Çamurlu, "Ancak bazı hastalarda yüz bölgesine yaz ayında lazer uygulamak riskli olabiliyor" dedi. Dr. Çamurlu "Tüylerden tamamen kurtulmak için kaç seans gerekiyor" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişiklikler nedeniyle epilasyon seansı kişiden kişiye, hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişiyor. Lazer tipine göre 1- 2 ay aralarla vücut için 68 seans yüz için 10-12 seans öneriliyor. Ancak tüyler açık renkli ve ince ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmiyor."

Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabildiğine dikkat çeken Dr. Çamurlu, şunları kaydetti: "Bunun nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Ancak bu yöntem tamamen beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor. Bunun yanı sıra hamilelerde, sedef gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan ve ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü (sarı tüy) olanlarda ve sara (epilepsi) hastalarında da kullanılmıyor."