Bakanlık Onaysız Parfümlere Dikkat

BAKANLIK ONAYSIZ PARFÜMLERE DİKKAT

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte parfüm kullanımı da arttı.

Ancak parfüm alırken son kullanma tarihine ve sağlık bakanlığından onaylı olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor, Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktor Eda Kibar Çamurlu, son kullanma tarihi geçmiş ve sağlık bakanlığından onaylı olmayan parfümlerin ciltte bazı tahrişlere neden olabileceğini vurguladı.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte parfüm kullanımında da artış yaşandı.

Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktoru Eda Kibar Çamurlu, parfüm seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve son kullanma tarihi geçmiş parfümlerle oluşabilecek reaksiyonlar hakkında bilgi verdi. Son kullanma tarihi geçmiş ve sağlık bakanlığından onaylı olmayan parfümlerin ciltte bazı tahrişlere neden olabileceğini belirten Çamurlu, "Parfüm seçimi yaparken öncelikle güvenilir markaları, imal tarihi geçmemiş,uygun koşullarda saklanan depolanan ürünleri, sağlık bakanlığından onaylı ve dermatolojik açısından test edilmiş ürünleri tercih etmeliyiz.

Çünkü cildimize uyguladığımızda eğer ürün uygun şartlarda saklanmadıysa, kullanım süresi dolmuşsa, renginde, kokusunda ve dokusunda değişiklikler olduysa, cildimize zarar verebilir. Egzama dediğimiz; yanma, kaşınma, ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi şikayetlerin de ortaya çıkmasına yol açabilir.