Doğru Bildiklerimiz Yanlış Olabilir

DOĞRU BİLDİKLERİNİZ YANLIŞ OLABİLİR

ACIBADEM Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Atasoy, sağlık ile ilgili konularda doğru bilinen yanlışları anlattı.

KARACİĞER İN SUÇU NE?

Kaşıntı durumu ile karşı karşıya gelindiğinde, bu durumun genellikle ciğerden geldiğine inanılır. Oysaki karaciğer ile ilgili sorunlar kaşıntıdan önce yorgunluk, halsizlik, sanlık gibi birçok belirti verir. Kaşıntının nedenini tespit etmek için ise, detaylı dermatolojik muayene gereklidir.

BIÇAK DEĞERSE İYİ Mİ KÖTÜ MÜ OLUR?

Uzun süre iyileşmeyen yaralarda deri tümörü ya da kanserden şüphelenildiğinde teşhisi kesinleştirmek için hekimin lezyonun bir kısmını ya da tamamını çıkarması gerekebilir.

Böylece patolojik inceleme yapılır ve tanı koyulabilir.

DERİ HASTALIKLARI BULAŞIR MI?

Ciltte kızarıklık pullanma kabuklanma ya da sulantı yapan pek çok deri hastalığı bulaşıcı değildir.

Örneğin, yaygın görülen; el egzaması (kontakt dermatit), sedef (psoriazis) ya da ala (vitiligo) bulaşıcı değildir. Bakteri, parazit ve mantarlar yüzünden oluşan deri hastalıkları bulaşıcıdır. ¦

Lazer epilasyon kansere yol açar mı?

Yaklaşık 20 yıldır kullanılan lazer sistemleri ile, kanser bağlantısını gösteren herhangibir bulguya bugüne kadar rastlanmamıştır, Yine bikini bölgesi lazer epilasyonu ile kadınlarda yumurtalıklar etkilenmez. Lazer epilasyon uygulamasının çocuk sahibi olmakla ilgili bir olumsuzluğa yol açması bilimsel olarak mümkün değildir.