Mevsimleri Lazer Epilasyonla Rahat Geçirin

MEVSİMLERİ LAZER EPİLASYONLA RAHAT GEÇİRİN

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Atasoy, lazer epilasyon ile ilgili merak edilenleri anlattı.

"Yaz ya da kış olması fark etmez, istenmeyen tüyler bir kadının canını sıkar. İstenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtularak, tüm mevsimleri rahat geçirmenin en hızlı ve sağlıklı yolu ise lazer epilasyon" diye konuşan Atasoy, bunun aynı zamanda oldukça güvenli bir yöntem olduğunu söyledi.

Lazer epilasyonun tüm dünyada yaklaşık 20 yıldır uygulanmasa da, çoğu kişinin aklında hala güvenilir bir yöntem olup olmadığına yönelik kuşkular bulunduğuna değinen Atasoy "Oysa lazer epilasyonda, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökünü üreten kesecikleri tahrip eden ışın demeti vücutta herhangi bir atık madde bırakmıyor. Bu özelliği nedeniyle de, hijyenik bir hastane veya merkez ortamında, konusunda uzman bir doktor veya doktor denetiminde yapıldığı takdirde oldukça güvenli bir yöntem" diye konuştu. Atasoy, "Lazer, genel anlamıyla tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık anlamına geliyor. Etkisini de şu şekilde gösteriyor; kıl köklerindeki melanin adı verdiğimiz renkli pigmenti tanıyarak, ısı enerjisine dönüşüyor ve kıl kökünü tahrip ediyor" dedi.

Atasoy, lazer sonrasında sorun oluşmaması için neler yapılması gerektiğini şöyle aktardı: "Tedavi sonrasında hafif kızarıklık, ödem veya su toplaması olabilir. Bunun için cilt güneşten korunmalı.

30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanılmalı ve bu süre en az 3 ay olmalı. Lazer uygulanacak olan bölge nemlendirici krem ile nemlendirilmeli. İşlemden sonra 24 saat içinde işlem yapılan bölgeye sıcak su değdirilmemeli. Ağrı şişme olursa, aynı gün yumuşak beze sarılı buz tatbik edilmeli. 24 saat içinde fondöten ve allık gibi cildi kapatan uygulamalardan kaçınılmalı. Kabuklanmalara el sürülmemeli. Ağda ve tüy dökücü kremler kullanılmamalı. Bölgeye nazik davranmalı ve kaşımamalı. Keseleme gibi tahriş edici işlemlere maruz bırakmamalı. Ateş ve iltihap gibi enfeksiyon bulgusu varsa mutlaka işlem yapan uzman aranmalı."