Sedef Bulaşıcı Değildir

SEDEF BULASICI DEĞİLDİR

Dr. Eda Kibar Çamurlu, cilt hastalıkları ve tedavisiyle ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Çamurlu, sedef hastalığının bulaşıcı olmadığına dikkat çekti "aşıntı durumu ile karşı karşıya gelindiğinde, bu durumun genellikle ciğerden geldiğine inanıldığını anlatan Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu,"Oysaki karaciğer ile ilgili sorunlar kaşıntıdan önce yorgunluk, halsizlik, sarılık gibi birçok belirti verir, Kaşıntının nedenini tespit etmek için ise, detaylı dermatolojik muayene gereklidir" dedi.

BIÇAK DEĞERSE İYİ Mİ KÖTÜ MÜ OLUR?

Uzun süre iyileşmeyen yaralarda deri tümörü ya da kanserden şüpheienildiğinde teşhisi kesinleştirmek için hekimin lezyonun bir kısmını ya da tamamını çıkarması gerekebildiğini ifade eden Dr. Çamurlu, "Böylece patolojik inceleme yapılır ve tanı koyulabilir, Bu durum inanılanın aksine, lezyonu kötüye dönüştürmek yerine erken teşhis koyulmasını sağlar" diye konuştu.

DERİ HASTALIKLARI BULAŞIR MI?

Ciltte kızanklık, pullanma, kabuklanma ya da sulantı yapan pek çok deri hastalığının bulaşıcı olmadığına dikkat çeken Çamurlu, "Örneğin, yaygın görülen; el egzaması (kontakt dermatit), sedef (psoriazis) ya da ala (vitiligo) bulaşıcı değildir. Bakteri, parazit ve mantarlar yüzünden oluşan deri hastalıkları bulaşıcıdır" şeklinde konuştu.