Cilt Soyma Tedavisi (Peeling)

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling nedir ?

Cildin üst tabakasına kimyasal maddeler uygulanması ile en dış tabakanın tahrip edilerek, kimyasal olarak yüzeyel kimyasal yanık oluşturulması işlemidir. Bunun için yüksek konsantrasyonlarda kimyasal bir takım maddeler kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkartılması sağlanmaktadır.

Kimyasal Peeling işleminin yararları nelerdir ?

 • Cildin doğal parlaklığını artırır.
 • Yaşlılık, güneş hasarı, gebelik, doğum kontrol hapı kulllanımı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişen derideki kahverengi lekeleri düzeltir.
 • Cildin alt tabakası olan derrmiste destek görevi yapan kolojen yapıyı güçlendirerek cildin eleastikiyetinin artmasını sağlar.
 • Güneş hasarı sonucu doluşmuş ince çizgilerin hafiflemesini sağlar.
 • Lekelerin ve derilerin üst tabakasında yer alan kabartıların azalmasına yardımcı olur.
 • Akne tedavisinde diğer tedaviler ile birlikte uygulanabilir.
 • Kuru ve kaba cilt yapısının düzelmesini sağlar.

Kimyasal Peeling hangi durumlarda uygulanmaz ?

 • Aktif deri enfeksiyonu varlığında,
 • Açık yara varlığında,
 • Son 6 ay içinde uygulanmış isotretinoin tedavisinde,
 • Alerji, seboreik egzama, virütik hastalıkların varlığında uygulanmaz.

Kimyasal Peeling uygulanmasında kullanılan maddeler nelerdir ?

Çok sayıda kimyasal peeling yapan madde olmakla birlikte en sık kullanılanlar alfahidroksi asitler (glikolik asit), triklorasetik ve salisilik asittir. Glikolik asit ile yüzeysel peeling (mikropeeling) ve triklorasetik asit ile orta derinlikte peeling yapılmaktadır. Ayrıca yaz aylarında ışığa duyarlanma yaratmayan ve bu nedenle yazlık peeling olarak adlandırılan aminoasit fiagrin antioksidanları (AFA) ile yüzeyel peeling de uygulanmaktadır.

Peeling işleminden hemen sonra cilt nasıl görünür ?

 • Cilte eritem gözlenebilir. Kuruluk, kızarıklık ve beyazlanmalar, gerginlik hissi olabilir.
 • Yüksek konsantrasyonlarla işlem sonrasında bazen citte hafif derece de soyulmalar olabilir.
 • Nadir de olsa alerji görülebilir.
 • Deri güneş yanığına eğilimli hale gelebileceğinden uygulama hangi mevsimde olursa olsun, güneşten hem fiziki hemde kimyasal koruyucularla korunulması zorunludur.
 • İyileşme ince, kolay zedelenen bir deri yapısı gösterebilir. Yüzünüzü kaşımayınız veya kolayca tahriş olmasına neden olabilecek sürtünme, ovuşturma gibi eylemlerden uzak durunuz. Bu süreçte nadiren hafif ya da belirgin skar (yara izi) oluşabilir.

Peeling tedavisinden önce neler yapılmamalıdır?

Bazı ürünler glikolik asite karşı reaksiyonu artırabileceği için peeling önecsinde bir hafta boyunca kullanılmamalıdır. Bunlar;

 • Saç boyaları,
 • Maskeler,
 • Retinoik asitli kremler kullanılmamalıdır.
 • Kese ve lif yapılmamalıdır.

İşlem öncesinde ;

 • Kullandığınız ilaçları ve son üç ayda geçirdiğiniz operasyonları hekiminize bildirin.
 • Gebelik ile ilgili şüpheleriniz var ise hekiminiz ile paylaşın.
 • İşlem ile ilgili beklentilerinizi, yan etki ve komplikasyonları hekiminizle tartışın.
 • Tekrarlayan uçuklarınız hakkında hekiminize bilgi verin.

Glikolik Asit Uygulaması

Glikolik Asit nedir ?

Glikolik asit değişik meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asitleri olarak da bilinen alfa hidroksiasitlerin (AHA) bir üyesidir. Glikolik asit, doğada şeker kamışında bulunur.

Glikolik Asit Peelingi nedir ?

En sık kullanılan peeling yöntemidir. Farklı konsantrasyonlarda glikolik asit kullanılarak derinin en üst tabakası yüzeysel ve ince olarak soyulur. Güvenli ve etkinliği yüksek bir tedavi şekli olan bu uygulamanın avantajı,uygulamadan sorna kişinin günlük sosyal yaşantısına hemen dönebilmesidir.

Glikolik Asit nasıl uygulanır?

Dermatolog kontrolü sonrasında “kimyasal soyma” uygulaması planlanan hastaların uygunlukları saptanır. Gerekli görüşürse uygun bir bölgede test uygulaması yapılabilir. Hazırlık gerekliliği halinde doktorunuz tarafından tarif edilecek uygulamalar uygun görülen süre kadar yapılır. Kimyasal soymanın yapılacağı gün makyaj yapılmaması (ya da işleme giderken makyajım temizlenmesi) gerekir. Kimyasal soyma öncesi yüzünüz temizleyiciler ile temizlenir. Belirli konsantrasyondaki glikolik asit deriye özel bir fırçayla 30 saniye içinde sürülür. 3-5 dakika süreyle deride bekletilir. Hafif bir sızı veya yanma (kimyasal soyma için kullanılan maddeye bağlı olarak) hissedilebilir. Aynı uygulama arka arkaya 1-2 veya 3 kez uygulanabilir. İşlemin sonlandırıcı kimyasallar ile bitirilmesi veya kendi kendine kimyasalın etkisinin geçmesi beklenir.

İlk seans en düşük konsantrasyondaki glikolik asit solüsyonu ile başlar ve amaçlanan tedavi şekline göre doz her seansta giderek artırılır.

Triklorasetik Asit ile Peeling (orta derinlikte Peeling)

Triklorasetik Asit kullanarak üst derinin orta derinlikte soyulması işlemidir. Kırışıklık , leke ve sivilce izlerinin tedavisinde daha etkilidir.

Triklorasetik Asit nasıl uygulanır?

Belirli konsantrasyondaki triklora asit deriye özel bir fırçayla sürülür.Deri beyaz bir renk alıncaya kadar bekletilir ve dagha sonra su ile temizlenir. İşlem sırasında ve hemen sonra 5-10 dakika süren orta şiddette bir yanma hissi olur. Deri 15 dakika içinde normal rengine döner. Uygulmadan 2 gün sonra deri koyu kahverengi bir renk alır ve daha sonra soyularak dökülür. Soyulma yaklaşık olarak 7-15 gün devam eder.

Etkinliği yüksek bir tedavi şekli olan bu uygulamanın dezavantajı , uygulamadan sonra kişinin günlük sosyal yaşantısına ancak 7-10 gün sonra dönebilmesidir.

Uygulamadan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamadan sonra 6 hafta boyunca güneşten korunmak gerekir.

Ne sıklıkta uygulanır?

İstenen etkiler uygulama sonunda gözlenir. 6 ayda bir tekrar edilebilir.

Yan etkileri nelerdir?

Deride 2-4 hafta devam eden ve kendiliğinden düzelen kızarıklık olabilir. Uygulamadan sonra güneşten korunmayan hastalarda kahverengi lekelenme görülebilir.

AFA Peeling Sistemi

AFA nedir?

AFA'lar (Aminoacid Filaggrin Based Antioxidants); Aminono asitlerin çözünmesi ve asidifikayonu ile oluşan çok yeni geliştirilmiş bir dermatokozmetik ürün grubudur.

AFA Peeling nedir?

Farklı konsantrasyonda AFA kullanılarak derinin en üst tabakası yüzeysel olarak soyulur. Güvebli ve etkinliği yüksek bir tedavi şekli olan bu uygulamanın avantajı,uygulamadan sonra kişinin günlük sosyal yaşantısına hemen dönebilmesidir.

AFA Nasıl Uygulanır?

Belirli konsantrasyondaki AFA deriye özel bir fırçayla sürülür. 3-5 dakika süreyle deride bekletilir ve daha sonra deri su ile temizlenir . Ağrısız bir işlemdir. Afa'lar etkilerini ; yanma , batma , kaşıntı gibi tahriş edici yan etkiler oluşturmadan gösterirler.

Afa Peeling sisteminin avantajları nelerdir?

 • Güçlü antioksidan etkileri vardır.
 • Etkilerini yanma , batma kaşıntı gibi tahriş edici yan etkiler oluşturmadan gösterirler.
 • Foto duyarlığa neden olmazlar bu nedenle yaz aylarında da güvenle uygulanabilirler.

Ne sıklıkta uygulanır ?

İstenen etkinin ortaya çıkması için en az 6 uygulama yapılmalıdır. Seanslar haftada bir ya da 2 haftada bir uygulanır. Altı seanslık uygulamalar 6 ayda bir tekrar edilebilir.

Yan etkileri nelerdir ?

Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur.

Sağlıklı günler dileriz..