Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer (Anti Aging, Leke ve İz Tedavileri)

1996 yılından beri güvenle kullanılan Fraksiyonel lazerlerin kozmetik dermatolojide kullanımı son yıllarda giderek artmıştır. Bu lazer sistemi cilde uygulandığında cildin bir bölümünü etkilerken bazı alanlar sağlam kalır. Yani uygulamadan etkilenen alanda ciltte kontrollü hasar oluşturulur. Geri kalan sağlam cilt dokusu kısa zamanda hasarlanan alanı tamir eder. Her seansta yaklaşık %20 kadar cilde etki edildiğinden fraksiyonel lazer adı verilmiştir.

Fraksiyonel Lazerin Etki Mekanizması

13x13 mm alana, 169 adet 250 μm lik mikro holler açar. Dermal ısınma kolajen denaturasyonuna neden olarak yeni bir yapılanma gerekliliği oluşturur, oluşan kollajen daha kalın ve kısadır, bunun yanısıra yara iyileşme süreci de başlar ve fibroblastların çoğalması uyarılır, yeni kollajen üretimi artar ve depolanır. Uygulama sonrası bir yıl boyunca kollajen oluşumu devam etmektedir. Dolayısıyla göz ve dudak çevresindeki yüzeysel ve ince kırışıklıkların yanısıra çok derin kırışıklıkların tedavisinde bile etkili olabilmektedir. Ayrıca leke tedavisinde, akne ve sivilce izlerinin yok edilmesinde, gözeneklerin sıkılaştırılmasında da kullanılmaktadır. Deri renginde açılma, canlanma, parlaklık sağlar ve ton farklılıklarını düzenler. Yara, yanık, jilet ve cerrahi insizyon izlerinin giderilmesinde tüm dünyada yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Cilt yenileme genellikle 3-5 seans gerektirmektedir. Tedavi edici etkileri 6-12 ay devam etmektedir. 3-4 haftada bir tekrarlanmakta ve seanslar ortalama 15–20 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası ilk 24 saat yüzde kızarıklık ve yanma hissi olsada nemlendirici kremlerle geçmektedir. Nadiren yüzeyel kabuklar görülebilir, iz bırakmadan en geç 3-5 gün içinde iyileşmektedir. İlk gün yüzün yıkanmaması, 3 gün içinde de makyaj yapılmaması önerilmektedir. Uygulama sonrası yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalıdır.