Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun özelliği nedir?

Lazer Epilasyon, tüylerin üretken hücrelerini etkileyerek yeniden çıkmasını engelleyen bir yöntemdir.

Kısa süreli seanslarla geniş alanlar tüylerden arındırılabilmekte ve duyulan acı daha hafif olmaktadır.

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Kıl kökünü tahrip etmeye yönelik lazer enerjisi, saniyeden çok daha kısa bir sürede uygulandığı alandaki birçok kıl kökü tarafından emilir ve ortaya çıkan ısıyla da tahrip edilir. Lazer epilasyon hastanın tolere edebileceği ölçüde hafif ağrılı bir yöntemdir. Tüylerin farklı büyüme evrelerinde olduğu dikkate alınırsa, cilt yüzeyindeki istenmeyen tüylerden arınma birbirini takip eden birkaç senas sonucunda gerçekleşmektedir.

Lazer epilasyonun bronz cilde uygulanması risk içerir mi?

Bronz ciltlere lazer epilasyon önerilmemektedir çünkü hastada işlem sonrasında leke gelişebilmektedir.

Kız çocukları için lazer epilasyona başlama yaşı nedir?

Kız çocuklarında ortalama 14-16 yaş ve üstü, lazer eplasyon için uygun görülmektedir.

Tüylerden tamamen kurtulmak için kaç seans gerekiyor?

Seans sayısı lazer epilasyon işleminin yapıldığı bölgeye, tüy tipine, cilt rengine ve kullanılan lazer tipine göre değişim gösterebilmektedir. Ortalama 5-10 seans uygulama ile istenmeyen tüylerden tamamiyle kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

Seans aralıkları genellikle bir bucuk ay olmakla beraber, bu süre kişiye göre veya uygulamanın evresine göre değişebilmektedir. Seans aralıkları uygulamanın ilerlemesiyle beraber uzayabilmektedir.

Uygulama başlamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Güneş alerjisi olan kişilere uygulamadan önce test yapılmalıdır. Tüylenmenin hormonal sebepleri araştırılmalıdır. Tüylenme yapacak ilaç kullanımı, uçuk ve yara iyileşme bozuklukları için kullanılan diğer ilaçlar ve kremler hakkında doktora bilgi verilmelidir. Daha önce epilasyon yaptırıldıysa teknik ve seans bilgileri doktora iletilmeli. Kişiler uygulama yaptırdıkları bölgeleri güneşten ve solaryumdan korumalıdır. Bunun için bu kişilere en az SPF 30 faktör, su geçirmeyen güneşten koruyucu bir ürün önerilebilir. Ayrıca tedavi günü makyaj yapılmamalı, cilde nemlendirici krem uygulanmamalıdır.

Lazer epilasyondan ter bezleri etkilenir mi?

Lazer ışığı direkt olarak kıl kökü tarafından emildiği için etkisini sadece kıl kökünde göstermektedir.

Lazer epilasyonun komplikasyonları var mıdır?

Pigmentasyonda artış ve azalmalarla seyreden geçici lekeler olabilmektedir. Koyu cilde (solaryum veya yakın zamanda güneşlenme varsa) uygulama yapıldığı taktirde kahverengi lekelenmeler meydana gelebilir.

Lazer epilasyon tıbbi amaçla da uygulanabilir mi?

Kişinin kendi isteğine bağlı kozmetik uygulamaların yanısıra, kıl dönmesi gibi rahatsızlıkların erken tedavisinde de kullanılabilmektedir.