PRP (Plazma Tedavisi)

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma), platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen isimdir

Bu yöntemde bir kişiden alınan az miktarda kan, özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj edilmekte ve elde edilen platet yönüden zenginleştirilmiş plasma, kişiye uygulanmaktadır.

Plateletler ne işe yarar?

Platetler veya trombositler, vücudumuzdaki hasarlı dokuları onaran ve büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet verilmektedir. Bu amaçla diş implantlarında, ortopodik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde başarıyla kullanılmaktadır.

PRP uygulaması hangi amaçla yapılıyor?

Deri yaşlanması dış ve iç faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreç. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda (kimyasal soyma ve lazer gibi) deride önce hasar yaratılıyor. Sonrasında yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme süreci destekleniyor.

PRP hangi alanlarda kullanılıyor?

* Lazer, peeling roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

* Kırışıklıkları azaltmak,

* Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak,

* Sivilce, ameliyat, çatlak gibi her türlü yara izini azaltmak,

* Saç dökülmesini durdurmak,

PRP hangi bölgelere uygulanıyor?

Dermotolojide PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanmaktadır. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabilmektedir.

PRP nasıl uygulanıyor?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınarak ve steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde edilmektedir. Bu plazma, enjeksiyon yoluyla deri içine verilmekte veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeyle cildin emmesi sağlanmaktadır. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabilmektedir.

PRP'nin avantajları nelerdir? Yan etkisi var mıdır?

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması en önemli avantajdır.

Enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle son derece güvenilir bir yöntemdir. Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.

Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanser hastalarına uygulanmamaktadır.

PRP kaç seans sürmektedir?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması önerilmektedir. İlk uygulama sonrası citte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülür ancak tam etki yinelenen uygulamarla elde edilmektedir.