Category Blog

Lazer epilasyon artık çok sık başvurulan son teknoloji bir sistem. Uzun yıllardır kullanılmakla birlikte gitgide teknolojinin gelişmesiyle başarı oranları artmıştır. Lazer epilasyonda kişinin ten rengi, kılların rengi ve kalınlığı ve hangi vücut bölgesi için epilasyonun yapılacağı çok önemli kriterler. Genellikle üç çeşit cihaz var kullanılan. Biri alexandrite, diğeri diyot diğeri de ND:YAG lazer. Bu cihazlardan hangisinin kullanılacağını aslında hangi vücut bölgesine işlem yapılacağı belirler. Yine kişinin ten rengi, kılların kalınlığı ve rengi de belirleyici faktörler arasındadır. Biz bacaklarda, genitalde, koltuk altında daha ziyade alexandrite tip lazer kullanıyoruz. Alexandrite lazerler akıllı sistemler, siyahı ve kahverengiyi yani aslında kılın kökündeki pigmente gidiyor. Cildi yakmadan kıl kökü içerisindeki hücreleri yakmış oluyoruz. Bu sayede de uzun vadede tekrar kıl çıkamayacak şekilde bir epilasyon işlemi gerçekleştiriliyor. Burada doz belirlemesi de çok önemli. Düşük dozlarla işlem yapıldığında tüyler direnç kazanabilir, çok yüksek dozlarla işlem yapıldığında da kıl kökü ile birlikte ciltte de yanık oluşma riski bulunmakta. Diyot sistemleri ise daha çok yüz bölgesi için tercih ediyoruz. Yüz bölgesindeki tüylerde şöyle bir durum var, çok kalın kıl şeklinde, sakal şeklinde olan tüyler belki birkaç seans alexandrite sistemle işlem yapılabilir ama diğer ince ayva tüyü şeklindeki tüyler de eğer alexandrite sistemler kullanılırsa; genellikle tüyler direnç kazanıyor, duyarlanıyor ve sonrasındaki işlemlerdeki başarı oranı da düşer. Aklınızda bulunsun yüz bölgesi için daha ziyade diyot sistem tercih edilmesi gerekir. Yine çok açık renk tüylerde ya da çok inceldiğinde tüyler, ND:YAG sistemler de kılın kökünde kılı besleyen damarı yaktığı için daha etkili olmaktadır.

İşlem Süresi Ne Kadar ve Nasıl Uygulanır?

Eskişehir lazer epilasyon işlemi ortalama 6-8 seans şeklinde uygulanır. Tüylerin çıkması periyoduna göre 1.5-2 ay aralıklarda işlem tekrarlanır. Her seansta kıllardan %30-35’i ilk seanslarda daha yüksek oranlarda kıl köklerinde yakılarak kalıcı olarak epilasyon sağlanır. Kalan tüyler içinde her seansta 1 derece 1 derece enerjiler ve mili saniyeler ile oynanarak daha etkili bir sonuç alınması hedeflenmektedir.

Lazer Epilasyona Başlama Yaşı Nedir?

18 yaş diye bir sınır aslında yok. Burada önemli olan kişinin erişkin tüylenme paterninin oturmuş olması. Bu kızlar için genellikle adet sürecinin başlamasından ortalama 1.5-2 sene sonradır. Burada hormonal düzensizlikleri olan hastaların fark edilmesi, bunların da tedavisinin yapılması epilasyon işleminin başarısı için çok önemli. Yine hastanın genel sağlığının korunması, tiroid hormonları, polikistik over sendromu gibi kadınlık hormonları ile ilgili faktörler lazer epilasyon başarısını belirlemektedir.

Lazer Epilasyon Acı Veren Bir İşlem Midir?

Lazer epilasyon aslında çok yüksek ağrısı acısı olan bir sistem değil hafif bir yanma hissi normal kabul edilir. Burada da aleksandrite, diyot ya da ND:YAG fark etmeksizin mutlaka bir soğutucu sistem yardımı ile işlem yapıldığı için ağrı acı duyusu minimalize edilebilir. Bir de sonuç kalıcı olacağı için aslında kesinlikle göze alınabilecek derecede düşük bir yanma hissi var.

İşlem Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon işlemleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar; güneş maruziyeti en önemlisi özellikle açıkta kalan yüz kollar gibi bölgelerde, alt dizden aşağısı alt bacakta bronzluk varsa genellikle biz seansları erteliyoruz renk düzelene kadar. Yine işlemden önce de sonra da güneş ya da solaryum gibi ışık sistemlerine, ışığa maruz kalmamak gerekiyor yani kişi bronzlaştığında işlem başarısı düşer ve riskleri artar. Mutlaka lazer epilasyon öncesinde de sonrasında da güneşten korunmanızı tavsiye ederim. Zaten yüz bölgesi için genellikle yaz aylarında lazer sistemlerini bizler tercih etmiyoruz.

İşlem Sonrasında Yeniden Kıllanma Olur Mu? Lazer Epilasyon Maliyeti Nedir?

Lazer epilasyonda aslına hedeflenen kalıcı bir tüy kaybıdır. Bu %85-95 arasında bir tüy kaybı aslında başarılı olduğunu gösterir seansların. Bir miktar zamanla tekrar tüylenme olması normaldir. Özellikle artık erken yaşlarda lazer epilasyon kullandığımız için kişinin yıllar içerisinde hormonal dengesizlikleri ya da doğal hormonal değişiklikler gebelik gibi sonrasında bir miktar tüylenme tekrarlayabilir. Onun içinde yılda bir ya da iki defa hatırlatma seansı yapılarak o çıkacak olan tüylerden de kurtulmak aslında mümkündür.

Lazer epilasyonda maliyeti belirleyen en önemli faktörlerden biri cihazın kalitesi elbette çok fazla lazer epilasyon cihazı ülkemizde de mevcut. Burada doğru enerjileri atabilen, gerçekten FDA onaylı, sağlık bakanlığı onaylı cihazların aslında tercih edilmesi, işlem başarısı için kesinlikle gerekli çünkü hani belli dalga boyunda atıp atmadığı belli değil bazı cihazların ya da enerjisini gerçekten standart bir enerjide atıp atmadığı belli değil bu şekilde yapılan işlemler ne yazık ki hem istenilen sonucu vermeyebilir hem de sonrasında o tüylerde direnç oluşacağı için kaliteli bir cihazla ya da ehil bir elde yapılacak lazerin de başarısını azaltma riski taşıyor. Bu nedenle doğru karar vermek lazım. Mutlaka bence hekim kontrolünde ve bir sağlık kuruluşunda yani bir muayenehane, klinik yada hastane gibi bir yerde tabii ki biz öyle öneriyoruz tercih edilmesini çünkü evet işlem teknik olarak kolay olabilir ama dozların belirlenmesi, yapan kişinin nerede durması gerektiğini bilmesi çok önemli ve cihazın da söylenilen enerjilerde atış yapıyor olması gerekiyor işlem başarısı için. Bunlara dikkat edilirse hem sağlığınızı riske girmez hem de istenmeyen tüylerden kolayca konforlu bir şekilde kurtulabilirsiniz.  Eskişehir lazer epilasyon için kliniğimizden detaylı bilgiye ulaşabilrsiniz. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x