Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi çok sık yaşadığımız bir problemdir.

Saç dökülmesi çok sık yaşadığımız bir problem. Normalde günde 70-80 tele kadar saç dökülebilir. Bu sağlıklı insanlarda da yaşanan bir süreçtir. Fakat, 70-80 teli aştığında ya da saç bölgesinde seyrelme ya da açılma fark ettiğinizde bu bir hastalık belirtisi de olabilir. Mutlaka bir dermatoloji hekimine görünmenizde fayda vardır. En sık görülen saç dökülmesi sebepleri arasında stresi sayabiliriz. Stres, hem psikolojik stres olabilir hem de fiziksel stresler de tetikleyicidir. Örneğin, çok hızlı kilo vermek, kısa sürede kilo vermek ardından çok ciddi saç dökülmesi yaşanmasına yol açar. Bunun dışında ameliyatlar, genel anestezi alınması, gebelik sonrası dökülmesi çok sık rastladığımız durumlardır. Kadınlarda kansızlık, demir eksikliği çeşitli aminoasit ve vitaminlerin eksiklikleri; eser element, selenyum, çinko, magnezyum eksikliklerinde de kişi saç dökülmesi yaşayabilir. 

Saç Dökülmesi Tedavileri

PRP 

Saç PRP’si kişinin kendi kanından elde edilen zengin serumun ayrıştırılması şeklinde uygulanmaktadır.

Saç PRP’si kişinin kendi kanından elde edilen “Platelet rich plasma” dediğimiz yani, trombositten zengin serumun ayrıştırılması şeklinde uygulanmaktadır. 

Regenera Activa

Ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için genetik olarak kodlanmışlardır. İşte Regenera Activa sistemi bu sağlıklı ve güçlü saç köklerinden özel bir hücre süspansiyonu hazırlayarak problemli saçlı deri bölgelerine bu süspansiyonun uygulanması ve buradaki hasta ve cansız saç köklerine destek olması mantığına dayanmaktadır.

Kök Hücre

Saç kök hücresi tedavisi, genellikle ense bölgesi, kulak arkası bölgesi gibi görünmeyecek bir alandan çok küçük bir deri örneğinin alınmasıyla, özellikle saç kıllarını ihtiva eden bir deri örneğinin alınmasıyla uygulanır.

Saç Dökülmesi Tipleri

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi çok sık karşılaşılan önemli bir dermatolojik sorundur. 

kadın-sac-dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin erkek tipi formu, halk arasında çok bilinen, çok görülen bir durumdur.