Seboreik Egzama

Seboreik Egzema; daha çok saçlı deri, yüz, kaşlar, burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve dış kısımlarında, pembe renkli kızarıklık alanlar üzerinde sarı yağlı kepeğimsi kabuklanmalar şeklinde ortaya çıkan bir egzemadır. Hastalara kozmetik görünüm dışında bir zarar vermezler.

Seboreik Egzama Nedeni Nedir?  

Bu tür egzema derimizde zararsız bir şekilde yaşayan Malaszesia isimli mantar mikrobunun aşırı artışı ve buna deri savunma sisteminin verdiği aşırı yanıt nedeni ile oluşur.

Hastalık Yiyecekler İle Artar Mı?

Hastalığın oluşmasında hiçbir yiyeceğin ilgisi yoktur.  

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Hastadan hastaya değişmekle beraber özellikle burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve arka kısmı, kaşlar ve saçlı deri sınırında kırmızı pembe zemin üzerinde ince beyaz kabuklanmalarla ortaya çıkar. Hastaların çoğunda rahatsızlık verecek bulgu yoktur. Bazen göğüs üstünde, koltuk altlarında da ortaya çıkabilir. Saçlı deride kepeklenmelerle seyredebilir. 

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Tanısı klinik muayene ile kolayca konulur. Ancak bazı durumlarda diğer hastalıklardan (özellikle mantar hastalıklarından) ayırmak için tetkik istenebilir. 

Hastalık Tamamen Tedavi Edilebilir Mi?

Uygulanan tedavilerle hastalığın bulguları geçici bir süre ortadan kaldırılabilir. Tamamen tedavi olması her zaman mümkün değildir.

Tedavide Hangi İlaçlar Kullanılır?

Tedavi bulguların olduğu vücut bölgesine göre belirlenir.  

Saçlı deri:

Burada, Çinko pirition, selenyum sülfit, ketokonazol içeren kepek karşıtı şampuanların düzenli kullanılması ile bulgular tamamen kaybolur. Uygulama sırasında şampuan saçlı deride 5-10 dakika bekletildikten sonra durulanmalıdır. Kepeklerin kalın olduğu hastalarda salisilik asitli solusyonlar yardımcı olabilir.

Yüz, kulak ve burun civarı:

Buradaki mantar mikrobunu azaltmak için mantar karşıtı kremler önerilir. Bunun yanında kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda ise kortizonlu kremler faydalı olur. Kulak iç kısmı için ise kortizonlu solusyonlar, kulak damlaları faydalı olur.

Vücut:

Gövde, sırt, koltuk altı gibi bölgelerde olduğunda o bölgelerin mantar karşıtı şampuanlarla yıkanması, şampuanın o bölgede 5-10 dakika bekletildikten sonra durulama yapılması iyi sonuçlar verir. 

Seboreik Egzama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Seboreik Egzama Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?

Toplumda %5’e civarında görülür. Ancak hastalar çoğunlukla bu durumun farkında bile değildirler. 

Saçlarda Kepeklenme İle İlişkili Midir?

Saçlarda kepek oluşumu seboreik egzemanın hafif derecedeki bir türü olup erişkinlerin yarısında görülür. Kepeklenmesi olan herkeste seboreik dermatit görülmez ancak seboreik dermatiti olan hastaların büyük kısmında kepeklenme de vardır. 

Seboreik Egzema İç Organlarla İlintili Midir?

Seboreik egzema iç organlarla ilintili bir hastalık değildir. 

Seboreik Egzema Irsi Bir Hastalık Mıdır?

Hayır değildir. 

Hastalık Hangi Durumlarda Artış Gösterebilir?

Yorgunluk ve emosyonel stres hastalığı artırabilir. 

Hangi Mevsimlerde Daha Sıktır?

Kış aylarında daha sıktır. Yaz aylarında hastalık daha hafif seyreder. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x