Blog

Dermatoloji ile ilgili kişisel görüşlerimi bu bölümde bulabilirsiniz.

Aging ya da Anti-Aging ...

Yaşlanmanın tanımı

‘Biyolojik yaşlanma’ insan organizmasının yapı ve işleyişinde zamanla ortaya çıkan değişmelerdir.
Yaşlanma, yaşayan organizmaların temel biyolojik bir sürecidir.Aging ve Anti-aging
Deri yaşlanmaya bağlı değişikliklerin görünür olduğu ilk ve en temel organdır.
İnsanlar ilk anti-aging tedavi ve yaklaşımlarına dermatologlardan yardım alarak başlar.
Antiaging tedavi , canlı ve enerjik kalmak, sağlıklı yaşamak için multidisipliner bir yaklaşımdır.
Beslenmesi, fiziksel aktivitesi, endokrinolojisi, dermatolojik bakımı, estetik cerrahisi ile ve bunun dışında jinekoloji, üroloji, kardiyoloji, nöroloji ve diğer laboratuar değerleri ile desteklenmesi gereken bir sağlık programı olduğunu görür.

BENLER

Benler vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval ya da yuvarlak, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten “ melanoist” adlı hücrelerden köken alırlar.

Bir kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belrlenmiştir. Benlerin bir kısmı doğumsal olarak ortaya çıakrken, bazılar ıise gençlik döneminde (hayatın ilk 20 yılunda) ortaya çıkar. Ancak genetik olarak yatkın kişilerde yaşam boyu benler oluşabilir.

Saç Dökülmesi ve Güncel Tedavi Yaklaşımları

Saçlar bedensel sağlığımız için tıbbi olarak hayati bir önem taşımasa da ruhsal ve sosyal olarak büyük önem taşımaktadır. Pek çok kadın ve erkek sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmadıklarında bundan olumsuz etkilenmektedir. Saç rengi, saç teli kalınlığı, sahip olduğumuz saç kökü sayısı, kuru veya yağlı oluşu gibi pek çok özelliklik genetik olarak belirlenmektedir.

Dermatoloji pratiğinde en sık karşılaştığımız problem saç dökülmesi ve buna bağlı saç seyrelmesidir. Saç dökülmesinin tıbbi olarak çok farklı tipleri ve herbirinin farklı sebepleri vardır.

Günümüzde saç dökülmesine karşı destek tedavisinde kullanılabilecek pek çok şampuan, losyon ve gıda takviyesi bulunmaktadır. Saç mezoterapisi direkt saç diplerine mikroenjeksiyon yöntemi ile saç köklerini besleyecek vitamin minarel ve eser elementlerin çeşitli aminoasitlerin uygulandığı bir yöntemdir. PRP (platellet rich plasma ) yöntemi ise kişinin kendi kanı özel tüplere alınarak yapılmaktadır.

Aşırı Terleme ve Tedavi Seçenekleri

Yaz ayları yaklaşırken çoğumuz havanın ısınması için sabırsızlanıyoruz. Ancak aşırı terleme ve beraberinde getirdiği ekzema, mantar gibi sağlık sorunları da bu aylarda daha sık görülmektedir. Aslında vücudumuz terleyerek kendi ısısını dış ortama göre ayarlamayı hedefler. Hiperhidroz ya da aşırı terleme durumu, kişinin ısı düzenlenmesi amacını aşan miktarlarda terlemesidir. Tüm vücuttan olabilmekle beraber, en sık koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarında olur. Her 100 kişiden 4’ünde aşırı terleme durumu görülür.

Hiperhidrozun tedavisinde ilk önce duruma yol açan sistemik bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Aşırı terleme tedavisinde en güncel yöntem botilinum toksin uygulamalarıdır.